Hyppää sisältöön

Marraskuun pelipäivä

Aikataulu:
Tapahtumapaikka: Seppo-alusta
Ilmoittautuminen ja lisätietoja: Avaa linkki
Ilmoittautuminen loppuu:

Ilmoita ryhmäsi mukaan pelaamaan perjantaina 7.11. klo 9–12!

Pelipäivänä opettajan mukaan ilmoittamat ryhmät pääsevät pelaamaan Seppo-alustalla toimivaa opetuspeliä joko yksin tai pienryhmissä. Opettaja välittää oppilaille ohjeet pelaamiseen ja seuraa pelaamista luokassa. Me Nuorten Akatemiassa taas tarkistamme pelialustalla nuorten pelitehtäviä klo 9 -12 ja varmistamme pelin etenemisen.

Oppimispelien tehtävät ovat erilaisia monivalinta- ja yhdistelytehtäviä tai luovia tehtäviä, joihin oppilaat voivat vastata äänen, videon, kuvan tai tekstin avulla. Yhtä peliä varten on hyvä varata aikaa yksi oppitunti (noin 45 – 60 min).

Marraskuun pelipäivän pelit

Matkalla kestävään tulevaisuuteen -pelissä tulee tutuksi mm. mikä Agenda 2030 on, mitä kestävä kehitys tarkoittaa ja miten voi itse olla edistämässä kestävämpää maailmaa. Käsiteltäviä teemoja ovat mm. eriarvoisuus ja tasa-arvo, köyhyys, rauha, oikeudenmukaisuus ja ilmastoteot.

Kohderyhmä: yläkoululaiset ja toisen asteen opiskelijat

I spelet På väg mot en hållbar framtid behandlas målen för Agenda 2030 och hållbar utveckling. Spelet tar upp till exempel vad Agenda 2030 är och vilka mål som ingår, hur målen förverkligas i Finland och vad världsmedborgarskap betyder.

Målgruppen: högstadieelever och studerande på andra stadiet 

Oma talous tutuksi -pelissä nuoret pohtivat omaa rahankäyttöään ja kuluttamistaan. Tutuksi tulevat myös sijoittaminen, maksuhäiriömerkinnät, säästäminen ja asumisen kysymykset.

Kohderyhmä: Yläkoululaiset ja toisen asteen opiskelijat

 Ilmoittautuminen päättyy torstaina 6.11. klo 15.00

Lisätietoja: inari.keskikuru@nuortenakatemia.fi, 050-4690968.

Jaa somessa: