Hyppää sisältöön

Materiaaleja myötätunnosta

Myötätuntoa vahvistavien harjoitusten tavoitteena on edistää toista kunnioittavaa keskustelukulttuuria ja myötätuntoista dialogia sekä samalla luoda turvallisuutta kouluihin. Harjoitukset on suunnattu yläkouluikäisille nuorille.

Hennillä on asiaa

Harjoituksen tavoitteena on pohtia, millaisin sanoin ja teoin toiselle voisi saada paremman mielen. Lisäksi tavoitteena on hoksata muutoksia, joita parempi vuorovaikutus saa aikaan luokassa.

Lue luokalle Hennillä on asiaa -tarina. Jaa nuoret 3-4 hengen ryhmiin ja pyydä heitä kirjoittamaan tarinalle myötätuntoinen loppu:

  • Kuinka luokassa olevat henkilöt voisivat puuttua tilanteeseen?
  • Mitä äänensävyjä ja sanavalintoja he voisivat käyttää.

Käykää yhdessä tarinoiden loput läpi. Keskustelkaa sen jälkeen, kuinka luokan ilmapiiri muuttuisi, jos ilkeiden kommenttien sijaan luokassa keskusteltaisiin kannustavammin. Voitte äänestää peukulla, kuinka kannustava ilmapiiri vaikuttaisi 1. luottamukseen luokkakavereita kohtaan, 2. turvallisuuden tunteeseen, 3. opiskeluintoon, 4. tuntiaktiivisuuteen tai 5. elämäniloon.

Lataa Pdf-ohjeistus diana.

Havainnoi hyvää

Usein kiinnitämme keskustelussa huomion negatiiviseen, ja meiltä saattaa jäädä positiiviset sanat huomaamatta. Tämän harjoituksen tavoitteena on harjoitella toista kunnioittavaa vuorovaikutusta sekä samalla huomata toisen positiiviset sanat.

Tulosta ja leikkaa Havainnoi hyvää -keskustelukortit. Jaa nuoret min. 4 hengen ryhmiin, ja jaa jokaiselle ryhmälle oma keskustelukortti. Puolet pienryhmästä on kysymyksen kanssa samaa mieltä ja puolet eri mieltä. Opettaja tekee jaon.

Kerro nuorille, että tässä harjoituksessa on kaksi tavoitetta: 1. tarkoituksena on perustella annettua kantaa siten, ettei loukkaa vastakkaista kantaa. Oma vastaus pyritään perustelemaan toinen huomioiden. 2. tavoitteena on samalla keskustelun lomassa huomioida, mitä hyvää vastapuolen vuorovaikutuksessa on. Kun huomaa vastapuolen sanoissa tai eleissä kunnioittavaa vuorovaikutusta, annetaan vastapuolelle piste (merkataan esim. viiva paperiin).

Ennen kuin nuoret lähtevät keskustelemaan annetusta aiheesta, he voivat hetken pohtia omaa kantaansa.

Huom. Nuoret saavat eri aikaan keskustelut valmiiksi. Opettaja voi jakaa nopeille ryhmille seuraavan aiheen keskusteltavaksi.

Harjoituksen päätteeksi voitte yhdessä käydä läpi, mistä hyvä keskustelu koostuu, ja mitkä piirteet tekevät keskustelusta huonomman.

Lataa Pdf-ohjeistus diana.

Aamunavaus myötätunnosta

Tutustu myös myötätuntoa käsittelevään aamunavaukseemme. Aamunavaus löytyy tämän linkin takaa.

Kaikki materiaalit on tuotettu osana Myötätuntokeskustelut-hanketta. Hanketta rahoitti Turvallisuuden tukisäätiö lukuvuoden 2024-2025 aikana.